Dobropis
- Čo je to dobropis?
- Vzor dobropisu
- Kedy sa vystavuje dobropis?
- Ako vytvoriť dobropis
- Znižuje dobropis predávajúcim už uhradenú sumu DPH?
Čo je to dobropis?
Dobropis je mínusová faktúra, ktorá znižuje celkovú sumu, ktorú je nutné uhradiť. Môžeme ju nazvať aj faktúra so zápornou hodnotou. Vystavením dobropisu odberateľ alebo kupujúci nemusí uhradiť celkovú sumu k úhrade. V prípade, že celková suma k úhrade je rovnaká ako suma na dobropise, zruší sa týmto aj celá faktúra. Môže mať však aj nižšiu hodnotu ako je celková suma k úhrade na faktúre.
Pri vytváraní alebo vystavovaní dobropisu zákazníkovi je potrebné uviesť niekoľko dôležitých detailov. Ide o množstvo tovaru, typ tovaru, dohodnutú cenu za tovar alebo službu a sumu odrátanú od dohodnutej ceny. Dobropis sa v podstate odvoláva na pôvodne zaslanú faktúru. Je to dokument, ktorý sa zvyčajne vytvára jednoducho. Niekedy sa v ňom uvádza dôvod, prečo došlo k zníženiu sumy k úhrade / uhradenej sumy.
Dobropis je skvelým prostriedkom na riešenie chýb, ktoré vznikli pri vytváraní faktúr. Pomôže zároveň zlepšiť vzťahy medzi dodávateľom a odberateľom v prípade, že dôjde k zaslaniu poškodeného tovaru alebo sa vyskytnú chyby v cenovej kalkulácii. Dobropis sa zvyčajne pridáva k predchádzajúcej faktúre, ale môže sa dodať aj samostatne a neskôr sa prepojí s inou faktúrou.
Vzor dobropisu
Kedy sa vystavuje dobropis?
Dobropis sa vystavuje po odoslaní faktúry, keď z nejakého dôvodu dodaný tovar alebo služby nie sú úplné alebo sú poškodené. Z dôvodu týchto poškodení alebo neúplnej dodávky predávajúci súhlasí s čiastočným znížením ceny.
Ak už bola faktúra uhradená, tak suma odrátaná od celkovej sumy sa musí zákazníkovi vrátiť v hotovosti, bankovým prevodom alebo inou platobnou metódou. Upozorňujeme, že dobropis môže poslať len predávajúci kupujúcemu, nie opačne.
Dobropis môže byť vystavený aj v prípade, že ste zákazníkovi omylom naúčtovali vyššiu sumu alebo ak ste poslali nesprávnu faktúru. Dobropis môžete vystaviť aj v prípade, že bol zákazník nespokojný s dodanou službou alebo tovarom a ponúknete mu úplné alebo čiastočné vrátenie peňazí.
Dobropis je možné vystaviť aj v situácii, kedy ste zaslali faktúru ešte predtým, ako ste sa so zákazníkom dohodli na zľave. Vyriešite to tak, že mu vystavíte dobropis na sumu vo výške dohodnutej zľavy.
Ak vám zákazník omylom zaplatí vyššiu sumu, dobropis môže byť prostriedkom na manipuláciu s peniazmi navyše. V tejto situácii nejde o zníženie sumy k úhrade. Suma, ktorá bola zaplatená navyše, môže byť použitá na jeho ďalší nákup alebo sa prevedie naspäť. Preplatok je vhodné pri vedení účtovníctva zaevidovať.
Ako vytvoriť dobropis
Spôsob 1: Použite náš jednoduchý fakturačný program
- Vyskúšajte Ho Zadarmo
- Pri pridávaní faktúry, nastavte typ faktúry na „Dobropis“
- Faktúru môžete skopírovať a upraviť na dobropis len niekoľkými kliknutiami
-
Spôsob 2: Stiahnite si bezplatný vzor dobropisu:
Znižuje dobropis predávajúcim už uhradenú sumu DPH?
Áno, znižuje. Účtovník to však musí deklarovať a predávajúci bude nasledujúci mesiac platiť nižšiu DPH. Dobropis je zaznamenaný vo vašich účtovných záznamoch ako dôkaz toho, že uvedená suma bola vrátená zákazníkovi.
Odporúčame vám vytvárať a odosielať dobropisy profesionálne pomocou nášho fakturačného programu. Ušetrí to váš čas a zvýši vašu produktivitu. Posielajte svoje dobropisy s využitím našich služieb rýchlo a bezproblémovo!
Iné typy faktúry:
- DPH faktúra: štandardná faktúra vystavená platiteľom DPH
- Faktúra pre neplatiteľov DPH: štandardná faktúra vystavená neplatiteľom DPH
- Proforma faktúra: jednoduchá žiadosť o platbu
- Opakovaná faktúra: automatická fakturácia zákazníkovi predplatiteľovi